Jak pielęgnować storczyki

Jak pielęgnować storczyki: 5 sprawdzonych wskazówek

Na świecie istnieje wiele rodzajów storczyków, a niektóre rosną nawet u nas w Polsce. Kupując storczyka do domu warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na jego temat. Najważniejsze jest jednak to, aby w jak największym stopniu naśladować naturalne warunki swojego pierwotnego domu.

Wydaje Ci się, że nadal nie masz pojęcia, jak pielęgnować storczyki i jak podlewać storczyki? To nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka! Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a pielęgnacja storczyka będzie wydawać się bułką z masłem.

Jak pielęgnować storczyki i jak często ją podlewać?

Nie wiesz, jak podlewać storczyki ? Podlewaj storczyki zanurzając doniczkę w wiadrze ze stojącą wodą (najlepiej deszczową) o temperaturze pokojowej. Storczyki nie mogą stać w wodzie ani stale znajdować się w mokrym i wilgotnym podłożu. Zanim ponownie podlejesz storczyk, sprawdź, czy podłoże jest już suche. Generalnie zaleca się podlewanie raz na dwa tygodnie. Zimą wystarczy nawet raz w miesiącu. Jednak długa susza również nie jest odpowiednia, ponieważ roślina wysycha.

Zimą raz w miesiącu podlewaj rośliny letnią wodą. Latem storczyki lubią przebywać przez chwilę w deszczu. Pył jest zmywany z liści, a roślina może oddychać.

Najlepszą wskazówką dotyczącą pielęgnacji storczyków jest spryskanie ich spryskiwaczem. Spryskujemy rośliny przynajmniej raz dziennie. Do wody w opryskiwaczu możemy także dodać kilka kropel nawozu do storczyków. Jeśli powietrze w domu jest zbyt suche, pomocne będzie np. ustawienie doniczek na większej tacy wypełnionej kamykami lub keramzytem i podlanie ich wodą. Wilgoć odparowuje z powierzchni wody, ale dolne otwory doniczki są wyłożone tak, aby nie stała w wodzie.

Jak pielęgnować storczyki

Ciepło i światło

Idealna dla storczyków jest temperatura pomiędzy 22-27°C w dzień i około 18°C ​​w nocy. Potrafią przetrwać krótkotrwałe wahania temperatury, ale na dłuższą metę są one tak samo szkodliwe, jak letnie upały w południe. Większość storczyków lubi światło, ale nie lubi bezpośredniego światła słonecznego. Słońce często pali liście. Dlatego najlepiej umieścić je na wschodnim parapecie lub na stole w pobliżu okna.

Jak przesadzać storczyki

Kolejną ważną wskazówką dotyczącą pielęgnacji storczyka jest prawidłowe przesadzanie. Zalecamy przesadzanie storczyków dopiero wtedy, gdy rośliny przerosną przez bryłę korzeniową, a przed przesadzeniem storczyka należy zwrócić uwagę na podłoże. Dzień przed przesadzeniem nowe podłoże zalać wrzącą wodą, aby zniszczyć zarazki chorób i szkodników. Pozostaw podłoże w wodzie do czasu jego użycia.

Ostrożnie wyjmij storczyk z oryginalnej doniczki, aby nie uszkodzić korzeni. Dokładnie oczyść korzenie i umyj je pod bieżącą wodą. Usuń zgniłe i wysuszone korzenie i liście czystymi nożycami do przycinania, przykryj rany cynamonem lub węglem aktywowanym.

Połóż warstwę grubego żwiru na dnie nowej doniczki. Jeśli powodem przesadzenia jest stare podłoże, możesz posadzić roślinę w oryginalnej doniczce. Umieść korzenie rośliny w doniczce i ostrożnie przykryj podłożem. W przypadku storczyków epifitycznych (o mocnych zielonych korzeniach) lepiej jest używać przezroczystych doniczek i pojemników, aby światło mogło dotrzeć do korzeni.

Zasady nawożenia storczyków

Kolejną ważną wskazówką dotyczącą pielęgnacji storczyków jest regularne nawożenie. Storczyki pobierają z podłoża tylko minimalną ilość składników odżywczych, dlatego należy je nawozić.

Można nawozić pędami lub nawozem płynnym. Patyki z nawozem włożonym do podłoża stopniowo uwalniają składniki odżywcze. Nawóz płynny można stosować poprzez podlewanie lub oprysk liści.

Zawsze pamiętaj, że zbyt duża ilość nawozu zniszczy roślinę. Z tego powodu nawozimy je raz w miesiącu i tylko w okresie aktywnego wzrostu. Zimą i po przesadzeniu należy dać kwiatom odpocząć, aby się zregenerowały. Nawożenie nie jest również zbyt dobre dla roślin kwitnących.

Jak pielęgnować storczyki

Choroby i szkodniki storczyków

Aby zachować pielęgnację storczyków, należy również regularnie sprawdzać wygląd liści i obecność szkodników na roślinach. Rośliny komunikują się poprzez liście. W ten sposób pokazują, czy nas lubią, czy wręcz przeciwnie, że czegoś im brakuje. Czy opieka nad storczykiem wydaje Ci się skomplikowana? Wystarczy przyjrzeć się jej liściom, a dowiesz się wiele o roślinie.

  • Ciemnozielone liście, kilka liści lub skórzaste liście wskazują na słabe oświetlenie. Przesuń storczyk bliżej okna od strony wschodniej lub zachodniej lub rozjaśnij go.
  • Żółte liście na skądinąd zdrowej roślinie oznaczają naturalną śmierć. Zamiast tego roślina wypuszcza nowe liście.
  • Pomarszczone liście i srebrzystoszare korzenie są oznaką niedostatecznego podlewania. Dobrze podlewaj roślinę, ale znowu nie przesadzaj!
  • Liście żółte z czerwonymi kropkami, liście jasnozielone do żółtych, liście miękkie i wiotkie, liście białe lub liście z żółtymi, suchymi plamami wskazują na zbyt duże nasłonecznienie, najczęściej po stronie południowej. Odetnij uszkodzone liście do zdrowej części i przenieś roślinę w miejsce o rozproszonym świetle.
  • Grube pseudobulwy wymagają uprawy na szorstkich kawałkach kory lub skał lawowych i delikatnego podlewania.
  • Rośliny, które nie tworzą pseudobulw, choć powinny, potrzebują więcej wody. Dlatego podlewaj je częściej lub przesadzaj na podłoże z mchem lub włóknem kokosowym.

Jeżeli na roślinach pojawią się szkodniki, należy podjąć natychmiastowe działania i spróbować usunąć je z rośliny. Sprawdź obie strony liści i łodyg kwiatowych. Do najpowszechniejszych szkodników storczyków zaliczają się robaki, wełnowce i mszyce.

  • Robaki powodują utratę naturalnego koloru i deformację rośliny. Warto się przed nimi bronić preparatem na robaki. Na roślinie tworzy się lepka powłoka, która zabija szkodniki.
  • Przędziornik to mały pająk, który tworzy na roślinie maleńkie sieci. Zwykle znajdują się na spodniej stronie liści. Konieczne jest leczenie poprzez trzykrotne opryskiwanie wszy w regularnych odstępach czasu od 3 do 5 dni.
  • Mszyce atakują głównie liście storczyków, skąd wysysają soki. Środki przeciw mszycom stosuje się poprzez opryski i tylko wtedy, gdy się pojawią. Z reguły wystarczy jedna aplikacja.)

Przeczytaj także: Aloes uprawa: wyhoduj cudowną roślinę w domu

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *