jak wyhodować awokado z pestki

Awokado: Instrukcje, jak wyhodować awokado z pestki w domu

Awokado to jedne z najpopularniejszych upraw, a ich popularność wciąż rośnie. Jeśli lubisz awokado i chcesz je uprawiać samodzielnie w domu, mamy dla Ciebie prosty poradnik, jak wyhodować awokado z pestki. Chcesz się dowiedzieć jak? Więc czytaj dalej, uprawa awokado z pestek może być łatwa i przyjemna.

 jak wyhodować awokado z pestki

Uprawa awokado – co musisz o niej wiedzieć?

Uprawa awokado z pestek wymaga znajomości kilku podstawowych zasad, jak robić to dobrze, aby drzewo awokado mogło rosnąć i przynosić owoce. W szczególności przedstawimy Ci teraz 5 podstawowych rodzajów pielęgnacji awokado z pestek.

Oto kilka ważnych punktów, które zdecydowanie powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz sadzić pestkę z awokado:

1. Ważna jest odpowiednia temperatura

Do prawidłowego wzrostu awokado potrzebuje temperatury między 15-25°C.

2. Awokado musi mieć wystarczający dostęp do światła

Awokado potrzebuje wystarczającej ilości światła, aby rosnąć. Nie zaleca się jednak wystawiania go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogłyby go poparzyć.

3. Nie zapomnij o podlewaniu

Awokado potrzebuje regularnego, ale umiarkowanego podlewania, aby gleba w doniczce była zawsze wilgotna, ale nigdy nie mokra.

4. Podstawą jest wysokiej jakości nawóz

Awokado potrzebuje wysokiej jakości podłoża z dobrym drenażem, aby prawidłowo rosnąć.

5. Ważne jest również przesadzanie awokado

Gdy awokado urośnie, trzeba będzie je przesadzić do większej doniczki, aby mogło dalej zdrowo się rozwijać.

Jest to więc najbardziej podstawowa pielęgnacja, która pomoże ci wyhodować zdrowe i owocne drzewo awokado nawet w domu. Ale co z samym awokado? Przeczytaj nasze proste przepisy na awokado.

Jak wyhodować awokado

Przygotowanie awokado

Przed zasadzeniem nasionka awokado w glebie należy najpierw pozwolić mu wykiełkować. Umyj i osusz pestkę z awokado. Następnie przygotuj szklankę wody. Delikatnie przekłuj pestkę awokado 2-3 wykałaczkami, aby przylgnęła do szklanki. Zawieś nasiono wykałaczkami na szklance, napełnij szklankę wodą tak, aby woda sięgała mniej więcej do połowy nasionka. Umieść w świetle i poczekaj, aż nasiona wykiełkują. Najpierw pęka, potem z nasionka wyrasta korzeń i wyrasta mała roślina. Sprawdź szklankę iw razie potrzeby uzupełnij wodą do tej samej wysokości. Kiedy ziarno wystarczająco wykiełkuje, możesz je zasadzić w doniczce z gliną.

Uprawa awokado

Jak sadzić awokado?

Do posadzenia awokado potrzebujesz tylko kilku rzeczy. Na pewno nie obejdzie się bez samej pestki z awokado, a doniczka z otworami do odprowadzania wody to też absolutna konieczność. Będziesz także potrzebował wysokiej jakości podłoża z dobrym drenażem i grubym perlitem. Wreszcie, będziesz potrzebować czegoś, co podtrzyma rosnące awokado.

Procedura sadzenia awokado z kamienia w doniczce wygląda następująco:

  1. Gdy pestka awokado będzie wystarczająco wykiełkowana, wyjmij ją ze szklanki z wodą i ostrożnie wyjmij wykałaczki z pestki.
  2. Wlej warstwę grubego perlitu do garnka w celu drenażu.
  3. Następnie wylej podłoże na warstwę perlitu tak, aby pestka z awokado znalazła się na jej powierzchni.
  4. Włóż nasiono do podłoża i delikatnie przykryj nawozem.
  5. Aby awokado było proste, możesz posadzić obok niego podporę.

Dzięki temu prostemu przewodnikowi, jak sadzić awokado z kamienia, powinieneś być w stanie wyhodować własną roślinę awokado. Bądź jednak cierpliwy, awokado może rosnąć od kilku miesięcy do kilku lat.

Jak sadzić awokado?

Gdzie uprawiać awokado?

Awokado najlepiej rośnie w ciepłych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Jak już wspomniano, najlepiej czuje się w temperaturze od 15°C do 25°C i wymaga regularnego podlewania. Dlatego nigdy nie zostawiaj go bez opieki na dłużej niż kilka dni.

Idealnym miejscem do uprawy awokado w pomieszczeniu są np. parapety okienne, jednak ważne jest, aby chronić awokado przed silnymi wiatrami, które mogą uszkodzić jego liście.

Jak właściwie dbać o awokado?

Jeśli jesteś zainteresowany tym, jak uprawiać awokado, aby rosły jak najszybciej, zalecamy przestrzeganie następujących zasad podczas uprawy awokado w domu:

Uprawiaj awokado w miejscu, które otrzymuje co najmniej 6 do 8 godzin światła słonecznego dziennie.
Upewnij się, że temperatura w pomieszczeniu, w którym jest umieszczony, nie jest ani za niska, ani za wysoka.
Użyj wysokiej jakości podłoża z dobrym drenażem, aby zapobiec zalaniu gleby.
Awokado potrzebuje regularnego nawożenia, aby mogło otrzymywać wystarczającą ilość składników odżywczych do wzrostu. Używaj dobrej jakości nawozów do roślin doniczkowych postępuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu.

W ten sposób możesz zapewnić swojemu awokado optymalną pielęgnację i wspomóc jego szybki wzrost.

Uprawiaj także pachnącą lawendę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *