Zaduszki 2023

Zaduszki 2023: Kiedy i dlaczego świętujemy je oraz tradycje

Początek listopada tradycyjnie kojarzony jest ze świętem znanym przede wszystkim jako „Dzień Zaduszny”. Zaduszki 2023 łączy wspomnienia zmarłych z tradycyjnymi ceremoniami i zwyczajami. W tym artykule skupimy się na tym, kiedy dokładnie obchodzimy Dzień Zaduszny, jakie są ich historyczne korzenie i jakie tradycje się z nimi wiążą. Czym różnią się Dzień Zaduszny od Halloween i które z tych świąt powinieneś obchodzić?

Historia

Dziedzictwo Celtów

Naturalnym dla naszych starożytnych przodków było założenie, że światy umarłych i żywych są ze sobą powiązane. Nic więc dziwnego, że odzwierciedlali to w swoich rytuałach i tradycjach. W takiej czy innej formie dotyczyło to praktycznie wszystkich starożytnych kultur. Dla nas najciekawszym świętem celtyckim jest Samhain lub jego starosłowiańskie odpowiedniki. To tutaj można prześledzić początek tego, co znamy jako Dzień Zaduszny.

Podczas tego święta Celtowie w nocy z 31 października na 1 listopada żegnali odchodzące lato. Wierzyli jednak również, że tej nocy powracają dusze zmarłych, którym trzeba pomóc przekroczyć granicę krainy umarłych. W tym celu Celtowie oświetlali je latarniami wykonanymi z wydrążonych buraków. A ponieważ niektóre duchy były złe, ludzie malowali sobie twarze i przebierali się, aby się przed nimi chronić.

Jeśli ten opis przypomina Państwu tradycje związane z Halloween, to nie jest to przypadek. To w nim te tradycje odbijają się najbardziej. Powstaje jednak pytanie, co mają wspólnego Zaduszki i Halloween? Jest to oczywiście wywodzące się ze starych tradycji przodków, którzy wierzyli w przenikanie się światów żywych i umarłych.

Od Samhain do Dnia Zadusznego

Powszechnie wiadomo, że świat chrześcijański przejął święta i tradycje z kultur pogańskich. Nic więc dziwnego, że dotknęło to także świąt takich jak Samhain. Zamiast tego w VII wieku chrześcijanie ustanowili tak zwane Święto Wszystkich Świętych. Jej istotą było upamiętnienie chrześcijańskich świętych i męczenników. Święto to, którego data przypada na 1 listopada, jest obchodzone do dziś zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie, a w niektórych krajach jest nawet świętem narodowym.

Dzień Zaduszny

Zaduszki 2023

Kiedy obchodzone są Dzień Zaduszny?

Zaduszki 2023 przypadają 2 listopada. Data tego święta nie ulega zmianie, dlatego co roku obchodzimy je w tym samym dniu. Niektórzy błędnie kojarzą Dzień Wszystkich Świętych z Dniem Zadusznym.

Jak i kiedy powstało to święto?

W 998 r. we Francji stworzono święto, które miało następować po Dniu Wszystkich Świętych. W pewnym sensie rozciągnął je ze świętych na wszystkich zmarłych. Święto to nazwano „Pamięci wszystkich wiernych zmarłych”. Jako datę wyznaczono wówczas 2 listopada. I to właśnie to święto nazywamy dzisiaj Zadusznymi.

Co się dzieje w Dzień Zaduszny?

O ile Halloween ma swoje zwyczaje i tradycje dość jasno określone (zapalanie świec w dyni, przebieranie się, chodzenie na kolędy), o tyle Dzień Zaduszny jest z tego punktu widzenia mniej powiązany. Podstawowym elementem tego święta jest pamięć o zmarłym. Dlatego ludzie chodzą na cmentarz, zapalają znicze i wspominają swoich bliskich we wzajemnych rozmowach.

Jednak z punktu widzenia Kościoła święto Zaduszne opiera się na celebracji zmartwychwstania, a nie na zwykłym wspominaniu. Pod tym względem jest bardzo podobna do Wielkanocy. Dlatego wierzący nie opuszczają specjalnych modlitw. W przeszłości Dzień Zaduszny kojarzony był także z pieczeniem specjalnych wypieków, zwanych „świętymi kościami” lub po prostu „za dusze”. Nasi przodkowie wrzucali także kawałki jedzenia do ognia, aby przebłagać zmarłych.

Obecnie Dušičky są pamiętane głównie przez starsze pokolenie. Młodsi chętniej bawią się w Halloween i co najwyżej wiedzą, kiedy idą na Zaduszki. Czasami jest krytykowane i podawane jako dowód na to, jak dzisiejsze społeczeństwo porzuca swoje tradycje. Prawda jest jednak taka, że ​​w niektórych rejonach, np. w Karkonoszach, w przeszłości obchody Halloween z maskami najbardziej przypominały Zaduszki.

Zaduszki 2023

Dzień Zaduszny i ich tradycje tutaj

Dzień Zaduszny 2023 obchodzony 2 listopada jest świętem narodowym i zwyczajem jest odwiedzanie cmentarzy, na których znajdują się groby swoich bliskich zmarłych. Podczas nawiedzenia grobu przynoszą kwiaty, zapalają znicze i modlą się za dusze zmarłych. Groby często dekoruje się wieńcami i kwiatami.

Tradycyjne białe chryzantemy to popularne kwiaty przynoszone na groby. Na grobach umieszcza się świece, aby w świetle nocy oświetlać drogę duszom zmarłych.

Oprócz wizyt na cmentarzach, nabożeństwa odprawiane są także w kościołach i kaplicach, gdzie ludzie modlą się za zmarłych i wspominają ich życie. Dzień Zaduszny 2023 jest zatem ważnym świętem chrześcijańskim, podczas którego wspólnie modlimy się za dusze swoich zmarłych bliskich i przyjaciół.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *