Nieszpułka przepisy

Nieszpułka przepisy: Jak smakuje i jak go jeść nieszpułki?

Zapraszamy do artykułu, który przybliży nieszpułki – owocowy skarb o niepowtarzalnym smaku i wielu możliwościach zastosowania. Kusi Cię odkrycie nowego egzotycznego owocowego przysmaku? Spróbuj ciekawych nieszpułki! Owoce te mają charakterystyczną złotożółtą do brązowej barwę, przypominającą wyglądem i smakiem mieszankę jabłka i gruszki o lekko słodkim i aromatycznym smaku. Jak smakuje nieszpułki i jak się go spożywa? Jakie ma wykorzystanie nieszpułki, jakie nieszpułka przepisy można z nich przygotować?

Co to jest nieszpułka?

Ogólna nazwa nieszpułka określa rodzaj roślin należących do rodziny Rosaceae. Najbardziej znanym przedstawicielem jest niesplik zwyczajny. Roślina ta była uprawiana już w średniowieczu, a konkretnie początki jej występowania na terenach Europy odnotowywane są już w XII wieku. Niesplik oryginalnie pochodzi z Azji Mniejszej. Pojawia się w Grecji już w 300 roku pne.

Jest to krzew lub małe drzewo. Krzew liściasty do gęstego drzewa może dorastać od 4 do 6 metrów wysokości. Charakteryzuje się sztywnymi liśćmi o ciemnozielonym kolorze i efektownymi żyłkami reliefowymi. Uwagę zwracają duże kwiaty nieszpułki, które kwitną na biało w okresie od maja do czerwca.

Nieszpułka jest szeroko rozpowszechniony głównie w Niemczech, ale uprawiany jest również w naszym kraju. Dziś jest używany głównie jako drzewo ozdobne w naszym regionie. Jednak to drzewo owocowe ma jadalne owoce, które mają szeroki zakres zastosowań. Zarówno do regularnego spożycia, jak iw medycynie ludowej. Przeczytaj, jak uprawiać nieszpułki.

Jak się go spożywa i dlaczego warto go spożywać?

Owoce nieszpułka to żółto-brązowe do czerwono-brązowych owłosione strąki. Najbardziej przypominają kształtem małe jabłka. Wykorzystanie nieszpułki mają naprawdę szerokie, jednak nie nadają się do bezpośredniego spożycia. Chociaż są jadalne, są bardzo gorzkie. Najlepszym sposobem na zjedzenie nieszpułki jest pozostawienie jej do zamrożenia. Powoduje to gnicie owoców i mięknięcie miąższu, dlatego niesplik zwyczajny zbiera się tylko w listopadzie i grudniu. Nieszpułki nabiorą wtedy smaczniejszego gruszkowego smaku. Mimo to nie zaleca się spożywania ich skórki.

Jak jeść nieszpułki? Zjadana jest tylko miazga, którą należy wycisnąć. Możesz sobie na nie pozwolić nawet wtedy, gdy starasz się zachować szczupłą linię. Owoce niesplik są niskokaloryczne.

Jednocześnie jednak zawierają całą gamę substancji prozdrowotnych. Ten owoc jest bogaty w różne witaminy i minerały. Są to przede wszystkim witaminy B2 i C, a także magnez, potas i sód. Z pewną przesadą, loquats są zatem opisywane jako dosłowna bomba witaminowa.

wykorzystanie nieszpułki

Jak smakuje nieszpułka?

Nieszpułka ma niepowtarzalny smak, często opisywany jako połączenie jabłka i gruszki z lekko słodkim i aromatycznym posmakiem. Kiedy owoc niesplik osiąga pełną dojrzałość, ma miękki i soczysty miąższ o charakterystycznym smakowitym aromacie.

Owocowy smak nieszpułki jest słodki, ale jednocześnie ma subtelną kwaskowatość, która dodaje pikantnego akcentu. To wyjątkowe połączenie smaków sprawia, że nieszpułka jest owocem ciekawym i kuszącym dla smakoszy i miłośników egzotycznych odmian.

Wykorzystanie nieszpułki

Co zrobić z nieszpułki? Najczęściej z nieszpułki robi się różne soki lub dżemy, kompoty lub przeciery owocowe, można też zrobić dżem z niesplika. Ze względu na naturalną zawartość pektyn owoc ten można gotować w galarecie.

Nadaje się również do konserw z innymi rodzajami owoców, takimi jak borówki brusznice, jagody, derenie i owoce dzikiej róży. Wykorzystanie nieszpułki można również w mieszance z jabłkami i gruszkami. Nieszpułki nadają się również do sporządzania win owocowych, dzięki ich naturalnie gorzkiemu smakowi. Owoce, które nie zdążyły przetrwać mrozu, nadają się szczególnie do win.

Nasi przodkowie również suszyli nieszpułki, aby zrobić popularne kryżale. Używa się go również do wyrobu galaretek, kandyzowanych owoców. Możemy również przygotować herbatę z zielonych owoców. Prosty przepis na przetwarzanie niesplików zaleca zaprawianie ich cukrem i miodem. Inna rada mówi, aby namoczyć je w mieszance octu i cukru. Podobno przygotowane w ten sposób owoce nieszpułki są absolutnie pyszne.

Miłośnicy zdrowego trybu życia również często przyrządzają z tego owocu smoothies. Dzięki temu możliwe jest wydobycie maksymalnej ilości dobroczynnych substancji z owoców, ponieważ nie stosuje się obróbki cieplnej. Znakomita jest również owsianka, w której można użyć przecedzonego puree z nieszpułki.

Ciekawą alternatywą jest również mąka nieszpułkowa. Otrzymywany jest z suszonych nieszpułki i zawiera dużą ilość skrobi. Klasyczne wypieki można też przygotować z owoców, popularne przepisy działają np. z wariacją na temat tortu do góry nogami. Nieszpułkę można również stosować jako składnik ciasta Linneusza.

Nieszpułka przepisy

Nieszpułka przepis dla likier

Owoce tej rośliny są powszechnie używane do aromatyzowania spirytusu i sporządzania likieru nieszpułkowego. Możesz łatwo przygotować go samodzielnie. Przygotowanie nie jest skomplikowane i potrzebujesz tylko trzech składników:

  • 600 g nieszpułki
  • 500 ml wódki
  • 350 g cukru

Aby przygotować likier wystarczy podgrzać alkohol do tego stopnia, aby rozpuścił się w nim zawarty w nim cukier. Owoce przełożyć do szklanki, zalać wódką i odstawić na co najmniej 2 miesiące w chłodne i ciemne miejsce. Możemy dłużej. Na koniec przelewamy alkohol do butelek.

Nieszpułka przepis dla ciasto z nieszpułki i twarogiem

Ten słodkie nieszpułka przepis ciasto z nieszpułką i twarogiem to idealne połączenie słodkiego i lekko kwaśnego smaku. Medlar nada ciastu wyrazisty smak i świeżość, która odświeży Twoje kubki smakowe. Nadzienie z twarogu nadaje ciastu kremowej konsystencji i jednocześnie łagodzi posmak nieszpułki. Możesz delektować się nim do popołudniowej kawy lub jako słodki deser po obiedzie.

Składniki na ciasto:

  • 250 g mąki pszennej
  • 120 g masła (lub maku)
  • 1 jajko
  • 2 łyżki cukru
  • szczypta soli
  • 2-3 łyżki zimnej wody

Do nadzienia:

  • 400 g twarogu
  • 2 łyżki cukru
  • 2 jajka
  • 1 laska wanilii lub ekstrakt waniliowy
  • 300 g świeżych nieszpułki

Proces przygotowania:

  • Najpierw przygotowujemy ciasto. W misce wymieszaj mąkę, cukier i szczyptę soli. Dodaj posiekane masło i wymieszaj mąkę z masłem rękami lub za pomocą robota kuchennego, aż powstanie krucha konsystencja. Następnie dodać jajko i wymieszać. Jeśli ciasto jest zbyt suche, stopniowo dodawaj zimną wodę, aż uzyskasz gładkie ciasto.
  • Zawiń ciasto w folię spożywczą i odstaw do lodówki na co najmniej 30 minut.
  • W międzyczasie przygotujemy nadzienie. Jajka wymieszać z cukrem i wyskrobaną zawartością laski wanilii lub ekstraktu waniliowego. Dodać twarożek i dokładnie wymieszać do uzyskania gładkiej masy.
  • Umyj nieszpułkę, usuń łodygi i, jeśli to konieczne, przekrój je na pół i usuń nasiona.
  • Rozgrzej piekarnik do 180°C.
  • Ciasto rozwałkować na posypanym mąką wałku na wielkość tortownicy (średnica ok. 26 cm). Przenieś ciasto do formy i delikatnie uformuj je w kształt ciasta, tak aby przykryło dno i brzegi formy.
  • Tak przygotowaną masę twarogową wylewamy na ciasto i rozsmarowujemy równą warstwą.
  • Rozłóż nieszpułki na wierzchu nadzienia.
  • Wstaw ciasto do nagrzanego piekarnika i piecz przez około 30-35 minut, aż będzie miękkie i złociste.
  • Gotowe ciasto odstawiamy do ostygnięcia, a następnie posypujemy cukrem pudrem lub podajemy z bitą śmietaną.
Nieszpułka przepisy

Jabłka faszerowane kompotem z nieszpułki

Ten nieszpułka przepis przyniesie Ci pyszny deser pełen egzotycznych smaków i aromatów. Przygotuj jabłka faszerowane kompotem z nieszpułki i ciesz się orzeźwiającym połączeniem owocowych smaków.

Niezbędne surowce:

  • 4 duże jabłka
  • 250 g dojrzałych nieszpułki
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 laska wanilii (lub łyżeczka ekstraktu waniliowego)
  • 1 łyżka masła
  • 100 ml wody
  • 2 łyżki płatków migdałowych

Metoda:

  1. Najpierw przygotuj kompot z nieszpułki. Umyj nieszpułki, usuń nasiona i pokrój na mniejsze kawałki. Nieszpułkę włożyć do garnka, dodać cukier, cynamon, wyskrobaną zawartość laski wanilii i wodę. Doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez około 10 minut, aż nieszpułki zmięknie i uzyska konsystencję kompotu. Jeśli wolisz słodszy smak, dodaj więcej cukru do smaku.
  2. W międzyczasie przygotuj jabłka. Każde jabłko wydrążyć i wydrążyć nadzienie, aby utworzyć małe zagłębienie na nadzienie.
  3. Rozpuść masło na dużej patelni i smaż wydrążone jabłka z obu stron na małym ogniu na złoty kolor.
  4. Do wydrążonych jabłek wlej kompot z nieszpułki, aby pięknie wypełniły się słodko-owocowym nadzieniem.
  5. Jabłka posypać płatkami migdałów i wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Piecz przez 15-20 minut lub do momentu, aż jabłka będą miękkie, a płatki migdałów złociste.
  6. Gotowe jabłka z kompotem z nieszpułki możesz podawać na ciepło lub na zimno, same lub z gałką lodów waniliowych lub bitą śmietaną dla jeszcze mocniejszych doznań smakowych.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *