Amarylis uprawa

Amarylis uprawa: Jak wyhodować amarylisa, aby pięknie kwitł

Jedną z dekoracji, której w okresie przedświątecznym nie powinno zabraknąć w prawie każdym domu, jest tak zwana poinsecja. Jednak nie jest to jedyna roślina, która kwitnie zimą i tworzy naprawdę piękny spektakl. Starflower, często nazywany amarylisem, przez wielu uważany jest nawet za jeszcze piękniejszy. Ale jak na Amarylis uprawa? Jak to podlewać? I czy da się to łatwo rozmnożyć? Są to pytania, które interesują prawie każdego hodowcę. Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Co to jest Amarylis?

Na wstępie należy zwrócić uwagę na jedną rozbieżność. Roślina o nazwie Hvězdník jest nazywana amarylisem, ponieważ należy do grupy roślin zwanych amarylisami. Dlatego sprzedawcy i hodowcy czasami nazywają go Amarylis. Amarylis jest jednak w rzeczywistości inną rośliną.

Podczas gdy Zwartnica pochodzi z Ameryki Południowej, prawdziwa Amarylis jest rośliną afrykańską. Jednak połączenie Star-Amarylis jest już na tyle ugruntowane w naszym kraju, że nie ma sensu próbować tego zmieniać. Przymykamy więc na niego oko. Ważniejsze od dokładnej klasyfikacji są dla nas zasady uprawy amarylisów w domu.

Amarylis to pięknie kwitnąca roślina, która charakteryzuje się dużymi i wyrazistymi kwiatami. Jest to roślina cebulowa, co oznacza, że ​​wyrasta z cebulki, która jest sadzona w ziemi, a następnie wyrasta na piękne kwiaty. Kwiaty amarylisa mogą mieć różne kolory, w tym czerwony, różowy, biały i pomarańczowy. Roślina jest popularna ze względu na swoją zdolność do kwitnienia nawet w miesiącach zimowych, co czyni ją popularnym wyborem na ozdoby świąteczne.

Amarylis uprawa - Co to jest Amarylis?

Amarylis uprawa

Jak uprawiać amarylisy?

Jak pielęgnować amarylis żeby zakwitł? Gwiazda nie jest rośliną bardzo wymagającą w uprawie i stosunkowo dobrze radzi sobie w mieszkaniach. Roślina nie ma większego problemu z suchym powietrzem, które często panuje w mieszkaniach. Ale miejsce, w którym będzie miała wystarczającą ilość światła, jest dla niej bardzo ważne. Jeśli zostanie umieszczony w cieniu, zacznie się rozciągać i pochylać zbyt mocno, aby zapewnić światło.

Zwykle na łodydze wyrastają od dwóch do czterech kwiatów. Mogą też być dość ciężkie, więc nie jest wykluczone podpieranie kwiatów patykiem. Kiedy pojawi się kwiat, warto przenieść go w chłodniejsze miejsce. Dzięki temu kwiaty mogą trwać dłużej.

Ogólnie rzecz biorąc, rozgwiazda lubi temperaturę między 22 a 25 stopni. Wiedza o tym, jak podlewać Amarylis, jest również ważną częścią uprawy. Roślinę należy podlewać przez cały okres kwitnienia w odstępach raz na 7-10 dni. Uważaj, aby nie podlewać cebulki bezpośrednio, ale zawsze wokół niej.

Amarylis podlewanie

Amarylis jest jedną z roślin, które potrzebują długiego okresu suszy, aby ponownie zakwitnąć. Kiedy przestać podlewać Amarylis? Przestrzeganie pory suchej jest integralną częścią pielęgnacji roślin po kwitnieniu. Gdy Amarylis zakwitnie, odcinamy łodygę, aw kolejnym okresie ograniczamy podlewanie.

Możemy przenieść roślinę na zewnątrz na lato i całkowicie zaprzestać podlewania na początku września. Pora sucha potrwa dziesięć tygodni. Jeśli chcesz odnieść sukces w rozwiązaniu problemu, jak zmusić amarylis do ponownego kwitnienia, nie skracaj w żaden sposób pory suchej. Uzbrój się w cierpliwość. Po dziesięciu tygodniach weź Amarylis i przenieś w ciepłe miejsce. W tym momencie również odpowiednio ją podlej. Przestrzeganie tego harmonogramu, czyli odpoczynek na początku września i przeprowadzka i podlewanie pod koniec października, powinno zapewnić wzrost gwiazdki tuż przed Bożym Narodzeniem.

Jak pielęgnować amarylis żeby zakwitł?

Jak rozmnaża się Amarylis?

Jak zwykle, istnieją dwa sposoby rozmnażania rozgwiazdy. W pierwszym przypadku wykorzystamy boczne cebulki, które oddzielimy i posadzimy w małej doniczce. Powinien zawierać jak najlepiej przepuszczalne podłoże, ewentualnie z dodatkiem piasku. Cebula nigdy nie utrzyma się w glebie ciężkiej, próchnicznej lub gliniastej. Podczas sadzenia upewnij się, że jedna trzecia cebuli zawsze wychodzi na powierzchnię. Po posadzeniu lekko podlej glebę i poczekaj, aż z cebuli wyłoni się łodyga.

Drugim sposobem rozmnażania amarylisa jest rozmnażanie z nasion. Jednak w tym przypadku jest to bardzo wymagająca metoda i nie ma sensu jej próbować. Jeśli nadal chcesz spróbować, upewnij się, że nasiona są naprawdę tak świeże, jak to tylko możliwe.

Amarylis to doskonały wybór ze względu na swoje piękno, czas kwitnienia i niewymagającą uprawę. Dlaczego nie spróbować amarylis uprawa też? Na Boże Narodzenie może uszczęśliwić zamiast lekko wygiętej poinsecji. Przeczytaj też jak wyhodować awokado z pestki w domu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *