Kocimiętka właściwa

Kocimiętka właściwa: Roślina lecznicza, którą uwielbiają koty

Witamy w artykule o kocimiętce, która jest nie tylko rośliną leczniczą, ale także przyszłym ulubionym przysmakiem Twoich kotów! Jeśli jesteś zainteresowany uprawą tego wyjątkowego zioła lub chcesz dowiedzieć się więcej o jego cudownym działaniu, jesteś we właściwym miejscu.

Szukasz nowego sposobu na poprawę zdrowia i nastroju swoich kotów? Kocimiętka to roślina, która ma wiele zastosowań i może sprawić wiele radości Twoim kocim przyjaciołom. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o uprawie kocimiętki, jakie jest działanie kocimiętki i jak możesz ją wykorzystać, aby poprawić zdrowie swoich kotów.

Kocimiętka właściwa:

Jak wygląda kocimiętka właściwa?

Zwykle można go znaleźć w pęczkach jako roślinę o wysokości około 60 cm. Może jednak osiągnąć wysokość do jednego metra. Ma czworokątną, rozgałęzioną łodygę z krótkim, ale gęstym filcem. Liście są zwykle w kształcie serca z ząbkowanym brzegiem.

Jej drobne kwiaty kwitną od lipca do września. Mają kolor od białego do jasnoróżowego. Uprawiane pałeczki mogą mieć również niebieskie lub fioletowe.Roślina pierwotnie pochodzi z wybranych części Azji i Europy. W naturze można go spotkać rosnącego w pobliżu obszarów górskich, cieków wodnych, na granicach i wzdłuż dróg. Jej nazwisko rodowe to „nepeta” i najwyraźniej pochodzi od włoskiego miasta Nepete. Shanta była liczna w tym miejscu przed jej uprawą.

Kocimiętka właściwa i jej korzyści dla człowieka

W jaki sposób kocimiętka jest korzystna dla ludzi? Roślina ta od wieków stosowana była jako lek. Stosowany jest również jako środek aromatyzujący. W przeszłości palono także jej liście i żuto korzenie ze względu na działanie halucynogenne. Jako łagodzącą herbatę stosowano także wywar z szanty. Mówi się, że kobiety dodawały go również do swoich kąpieli, aby zwiększyć płodność.

Obecnie zaleca się go przy leczeniu gorączki i przeziębienia. Wspomaga pocenie się i pomaga obniżyć temperaturę. Może również pomóc przy bólach głowy i problemach trawiennych. Świeże posiekanie rośliny będzie miało działanie lecznicze na siniaki. W formie okładu łagodzi podrażnioną skórę.

Shanta przyniesie osobie korzyść także w inny sposób. Według badań substancje zawarte w tej roślinie odstraszają karaluchy i komary. Donoszono również, że jest bezwonny dla myszy i szczurów. Działa na nich odpychająco.

kocimiętka uprawa

Wpływ kocimiętki na nasze kocie zwierzęta

Już sama nazwa mówi nam, że roślina będzie bardziej kojarzona z kotami. Lubią tarzać się w tej roślinie, rozrywać ją i skubać jej liście. Odpowiedzią na ich późniejsze zachowanie jest substancja zwana „nepetalaktonem”. Jest uwalniany do powietrza, które w jego obecności wdychają koty.

Dlatego ekstrakty z tej rośliny dodaje się także do wielu zabawek dla kotów lub drapaków. Ten indukowany efekt będzie trwał od pięciu do dziesięciu minut na twoich zwierzętach. Po zjedzeniu działa na nie bardziej jak środek uspokajający. Jednak nie ma się czym martwić. Według znanych informacji roślina nie uzależnia i nie powoduje żadnych skutków ubocznych u kotów. Uważany jest raczej za substancję rekreacyjną.

Koty reagują na roślinę z różną intensywnością, a niektóre w ogóle nie odczują tego efektu. Ciekawostką jest to, że kocięta do 8 tygodnia życia nie reagują na ogłuszenie i raczej go unikają.

kocimiętka uprawa

Kocimiętka uprawa

Jest to bujnie rosnąca roślina, która jest mniej lub bardziej wymagająca w uprawie. Nie musisz się o to martwić nawet zimą, gdyż zimuje bez żadnych problemów. Potrzebuje jedynie słonecznego, dobrze przepuszczalnego miejsca z idealnie wapienną glebą. Lubi gleby kamieniste i piaszczyste. Nie zaleca się sadzenia jej na terenach bardziej podmokłych ze względu na gnicie zimą.

Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion, sadzonki lub podział pęczków. Można ją również uprawiać w doniczce. Można ją sadzić w ogrodzie zarówno wśród innych bylin, jak i jako nasadzenia jednogatunkowe. Będzie się wyróżniać także w Twoim ogrodzie ziołowym. Do użytku przez kocich przyjaciół zaleca się wykonanie nasadzeń gdzieś na skraju ogrodu. Po kwitnieniu przytnij roślinę do wysokości dziesięciu centymetrów, aby mogła ponownie się uformować. Przeczytaj więcej o uprawie kocimiętki.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *